Hudba se vyvíjí od pravěku, kdy v tlupách měli jednoduché bubínky, tloukli do kamenů nebo vyráběli primitivní píšťaly. Postupem času se s rozvojem lidstva rozvíjela hudba. Vznikaly složitější nástroje – loutny, harfy, rohy, basa a další. Hrálo se ve větších skupinách a důraz se kladl na zpěv. Zejména skupinový zpěv, který dobře zní. S příchodem elektřiny vznikaly elektronické piána, kytary. Později se začala dokonce hudba mixovat bez nástrojů, z kratinkých nahrávek zvuků hudebních nástrojů (dnešní mixační pulty – drum, techno, tekno…).

hraní na digeridoo přežívá přes tisíc let

Podobně jako u módy některé styly se vyvinuly a pak je čekal útlum. Ale žádný hudební styl zcela nezanikl a vždy má svůj určitý okruh zájemců. Například pravěké hraní, na kusy dřev, primitivní bubínky se dnes vrátil ve formě didgeridoo. Není to sice výstřelek populární hudby, ale má svůj okruh fanoušků. Dále třeba kostelní chorály, oblíbené hlavně ve středověku. Zachovaly se v kostelech do dnes. Dokonce i svaté písně se skoro nezměnily. Zajděte si dnes do českého kostela. Stále občas uslyšíte stejné songy, které byly hitem ve 14. stol. Dalším příkladem je klasická hudba. Ta dodnes přežívá ve stále navštěvovaných operách. Takto bychom mohli pokračovat u všech hudebních stylů. Samozřejmostí jsou styly od poloviny 20.stol. Ty přežily všechny a s velkou základnou fanoušků (rock, pop, atd).

V dnešním světe posloucháme zkrátka všechno. Stejně jako si oblékáme všechno a nikdo se moc nediví. Nejposlednější rozvíjený hudební styl je mixovaní hudby. Teď nemyslíme vesnické DJs na diskoteách, ale skutečnou tvorbu songů ze střípků, krátkých hudebních zvuků. Mistři v oboru dokážou pomocí mixovacího pultu napodobit prakticky jakýkoli hudební styl. Celá problematika je samozřejmě složitější a budeme se jí věnovat v dalším článku. Největší rozvoj mixování hudby ale zažívá právě v posledních třech letech, kdy existuje velké množství free programů a každý již má doma výkonný počítač. Navíc na internetu stáhnete „zdarma“ jakoukoli písničku, kterou můžete upravovat a spojovat s jinou.