Jeden by řekl, že informací o mixování hudby bude plný internet. Opak je však pravdou. Internet je plný prográmků a recenzí o nich, informace kde najít zdarma zvuky apod. Ale konkrétní postupy, jak začít, na co si dá pozor zmiňuje pouze pár článků. Přestože DJing zažívá díky technologiím boom. V tomto článků poskytneme pár rad právě začátečníkům.

Pokud jste již pokročilí příznivci mixování hudby, tak tento článek asi úplně nebude pro vás. Je určen hlavně pro úplné začátečníky, kteří neví kde začít. V našich začátcích pomáhal web djmix.cz, který je dnes už ale mrtvý (pouze zaparkovaná doména). Pokusím se vás správně nasměrovat, ať víte co v začátcích dělat a kde hledat ty správné informace.

Jak mixování vlastně začalo

Na začátku mixování šlo hlavně o propojení různých disco písniček tak, aby nedošlo k přerušení hudby. Začalo to někddy kolem roku 1970 v několika známých gay klubech v New Yorku. Základem disco je čtyřdobý takt. DJové si totiž všiml, že tanečníci neradi mění rytmus při přechodu jedné písničky na druhou. Proto hledali podobné písničky a plynule je pouštěli za sebou, tak ať tanečníci nemusí měnit svůj pohyb. Tím také značně omezí odcházení publika z parketu.

Jak mixovat mezi dvěma písněmi

Teoretici mixu uvádějí tří základní principy přechodu mezi dvěma songy. Všechny tři podmínky by měly být dodrženy. Pokud jednu podmínku vynecháte, je přechod hodně zřetelný a posluchači to ocení nelibostí vůči vám.

  • takt obou písní musí mít stejný počet dob (např. 3/4 takt, osminový takt apod.)
  • tempo (rychlost) skladby je stejné
  • Při přechodu z jedné na druhou musí doby (počítání jedna dva tři čtyři) udeřit ve stejné chvíli.

Takt – je u taneční hudby většinou čtyř dobý. Zuste počítat – jedna dva tři čtyři – jedna dva tři čtyři – jedna… a tak pořád dokola. Je to vlastně jakýsi sled opakujících se rytmů.

Tempo  – je rychlost. Tzn. kolikrát za minutu napočítate  jedna dva tři čtyři. Měří se v BPM (Beats Per Minute – údery za minutu). Čím více dob za minutu napočítáte, tím je skladba rychlejší.

Přechod – pokud máme tedy vybrané dvě skladby, které mají stejné taktování i jsou stejně rychlé (mají stejný počet dob za minutu), musíme je sladit a dokonale nachystat přechod mezi nimi. Tedy doby obou skladem musí začít současně. Toto vypadá napsané složitě, ale je to pouze o cviku a naposlouchání písniček. Pak přechod připravíte zcela automaticky.