Tento článek navazuje na minulý. Projdeme si techniku, která je pro DJing potřeba.

Jak to vypadá v reálu?

Váš přehrávací pult musí mít kromě klasických funkcí (zapnout, vypnou, vysunout, posunutí času, apod.) i několik speciálních funkcí, které běžné domací přehrávače nemají. Nejdůležitější je posuvné tlačítko PITCH. Pomocí něj můžeme zrychlit či zpomalit skladbu. Většina tanečních skladeb je čtyřdobých (jedna – dva – tři – čtyři) ale tempo může být různé (viz. BPM z minulého článku). Pitch slouží k přízpůsobení  následující skladby na rychlost té stávající, tak aby začátek doby udeřil ve stejnou chvíli a překrýval se po dobu přechodu z jedné skladby na druhou.
Dalším potřebným tlačítkem, které však v době digitálních nahrávek pozbylo smyslu je okamžitý start. V době desek a CD disků bylo třeba, aby se píseň spustila okamžitě po stisknutí a ne, že se čekalo než se CD načte.
Co tedy všechno potřebujete ? Dva nezávisle zdroje zvuku (tzn. dva CD přehrávače, dva gramofony, nebo dva programy na spouštění hudby v počítači). Dále mixážní pult a sluchátka. Samozřejmě v dnešní době nepotřebujete dva cd přehrávače. Specializovaná technika je jeden přístroj se dvěma nebo více vstupy pro cd disk. Podobně jsou na tom audio programy do PC.
dj pult pioneer
Mixážní pult pro DJ je daleko jednodušší než znáte od kapel z koncertů. Je menší a má méně funkcí (nejsou zkrátka potřeba). Pro vás je důležité smíchat dva zdroje zvuku. Proto jsou funkce mixážního pultu omezeny takto: pult je složen ze dvou totožných části, které obsahují stejná tlačítka. Je zde také výstup pro sluchátka. Na mixačním pulut pak volíte, který zdroj hudby chcete poslouchat. Buď můžete poslouchat jen jednu z písniček a nebo přepenete a posloucháte obě písničky najednou. Dále je zde Pitch či okamžitý start. A samozřejmě ovládací prvky jako zvyšování hlasitosti (zase lze ovládat obě písničky extra).

Vše uvedené nahradí dnes software

Veškeré funkce mixážního pultu vám může nahradit prográmek do počítače. Programů je obrovské množství, placených i zdarma. Jste-li začátečník a chcete si teprve mixování vyzkoušet, stáhněte si některý free software na mixování hudby a za pět minut můžete začít. DJ technika je totiž dosti drahá a přes počítač si vše můžete vyzkoušet zadarmo. Ovládání myší samozřejmě není nic extra, ale vzhledem k ceně je pořád fajn. V klidu a pomalu si zkoušejte plynulé přechody mezi skladbami. Pokud vás to bude bavit a budete se chtít posunout dále, můžete si zakoupit tzv. DJ kontroler. Jedná se o krabici na které jsou základní tlačítka jako na mixážním pultu. Tu připojíte do počítače a propojíte s vaším programem na mixování hudby. Obvykle se prodává kombo. Tedy DJ kontroler dohromady už s nějakým lepším programem. Tato kombinace vám může vystačit hodně dlouho. Mixovací konzole je daleko levnější než celý mixážní pult a dj aparatura.