Čas od času je třeba se odprostit od mixované hudby z pultu a navštívit i jinou kulturu. Po delší době jsem navštívil divadlo a muzikál. Při návštěvě Ostravy jsem zjistil, že zde letos hrají slavné muzikály A.L. Webbera. Znám jen pražského Jesus Christ Superstar, tak jsem byl zvědav, jaký je Josef a v podání ostraváků.

Udivilo mě plné divadlo. Volných zůstalo jen pár míst. Předně je třeba uvést, že se nejedná o rockovou operu, jako v případě Jesus. Takže jsem byl ze začátku vlastně zklamán, protože jsem něco podobného očekával. Leč místo toho posloucháte pomalejší melodickou hudbu bez rockové kytary. Už ze startu mě napadlo, že je zde hodně dětí. A hudba byla taková dětská. Ale v podstatě dost chytlavá.

zdařilý muzikál Josef a jeho plášt

Příběh se odehrává asi tisíc let před n. l. Jákob, praotec Izraele má dvanáct synů (se čtyřmi ženami). Ale druhého nejmladšího upřednostňuje a dává to náležitě najevo. Bratrům leží v žaludku hlavně Josefův pestrobarevný plášt, který září a dodáva svému nositeli charisma. Jednoho dne Josefa chytí a prodají do otroctví procházejícím Egypťanům. Zde byla velmi vtipná scéna, kdy bratři předstírají truchlení před otcem a ve chvíli kdy odejde, změni styl zpěvu na radostný (u stejné písničky). Josef však v Egyptě udělá kariéru a díky svým výkladům snů se stane poradcem faraóna. Po nějaké době se strádající bratři ocytnou v Egyptě a žebrají o jídlo pro svou zemi. Josef pomocí předstíraného ukradeného poháru pozná, že bratři se polepšili a odpouští jim. V Izraeli se pak opět setkává s otcem.

Děj byl jednoduchý a vcelku pochopitelný. První vás překvapí, že v muzikálu vystupují děti. Asi dvacet dětí ve stáří cca 10-13 let. Zpívají a tančí v podstatě v každé scéně. Nejvíc ze všech zpívá vypravěčka v podání Venduly Příhodové. Takhle sexy zpěvačka je známá z mladších let. Zpívala třeba se skupinou Šlapeto. Později vyhrála několik pěveckých soutěží (např. Rozjezdy pro hvězdy). Je výborná. Josefa zpívá ostravský muzikálový herec Roman Harok. Je to hvězda okresního formátu, zpívá ve více muzikálech a na ostravsku je poměrně dosti známý. Jeho výkon je v pořádku a nelze mu nic vytknout. Třetí hvězdou je role Faraóna v podání Tomáše Savky. Pěkně teda ztloustl, to zaprvé. Horší ale už byl přednes. Absolutně jsem nerozuměl slovům jeho písně. Hudba jej prostě přehlušila. Také vokály v pozadí a jásající dětští herci jej překřičeli. Škoda. Špatně bylo rozumět také skupinovému zpěvu bratrů.

Veselé pojetí hry však ve vás probudí pohodu. Jsou tam výrazně slabší, až řekl bych trapné pasáže. Jako celek však jde o průměrně kvalitní muzikál, na který stojí za to si zajít. Finálnímu „předání“ rolí dětský hercům byl fajn nápad. Asi si brzo udělám zase výlet do Ostravy a navštívím i Ježíše.